Dostupnosť vysokých pohorí je z nášho hlavného mesta síce horšia, no o to viac si tu vážime blízkosť našich Malých Karpát. Ak nevieš, čo s načatým víkendom alebo sa chystáš na dlhšiu návštevu hlavného mesta, pozri si tipy na najkrajšie okruhy v Malých Karpatoch. Pokojne sa vyber na túru v každom ročnom období, malokarpatské lesy majú svoje čaro aj v hmlistom jesennom počasí a aj v zimnom snehovom šate. 🙂
Záruby – okruh zo Smoleníc alebo od vodnej nádrže Buková
Záruby sú najvyšším vrchom Malých Karpát s nadmorskou výškou 767 m n. m. a pre mnohých je povinnou jazdou zdolať najvyšší vrch pohoria, v ktorom sa ocitnú. Je viacero možností na výstup, navyše okruh sa dá urobiť z oboch strán pohoria. Samotný vrchol síce neposkytuje bohaté výhľady, ale cesta naň vedie zaujímavým skalnatým terénom pripomínajúcim vyššie pohoria.
Okruh od vodnej nádrže Buková má približne 9,5 km s prevýšením 466 m. Trasa vedie aj okolo zrúcaniny hradu Ostrý Kameň, kde je aj vyhliadka. Hrad Ostrý Kameň je najvyššie položeným hradom v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 576 m n. m..

Okruh zo Smoleníc môžeš začať na viacerých miestach: z autobusovej zastávky Smolenice,, Obecný úrad alebo Smolenice,, Lesy a pôjdeš po modro-žltej trase. Ak prídeš vlakom, začneš na žltej značke, ktorá ťa privedie na červenú. V oboch prípadoch sa dostaneš na vyhliadku Havrania skala, kde sa pokocháš výhľadmi do ďaleka.
Cesta dole vedie najprv Čertovým žľabom po zelenej a v závere po modrej Hlbočianskou dolinou, kde možno vidieť za priaznivého vodného stavu menej známy Hlbočiansky vodopád. Tento okruh je dlhší a s väčším prevýšením, trasa má dĺžku približne 11 km a prevýšenie 566 m. Odhadovaný čas podľa máp je do 5 hodín.


Vysoká – okruh z Kuchyne
Vysoká patrí medzi obľúbené malokarpatské 700ky, ktorá ponúka nádherné výhľady na zalesnené kopce Malých Karpát, ktoré pripomínajú vlniace sa more. V dobrom počasí tu stretneš veľa turistov a možno budeš stáť frontu na fotku s krížom. 😀 Ak chceš mať vrch pre seba, radšej vyraz skôr alebo v hmlistom jesennom počasí. Aj vtedy má príroda, najmä skalky porastené mäkkým machom, svoje čaro.

Túra na Vysokú sa nemusí nutne končiť iba návratom po tej istej trase. Môžeš pokračovať modrou značkou, napojiť sa na červenú a prísť až na Čermák, a potom poriadnou obkľukou sa vrátiť naspäť do Kuchyne. Celá trasa má dĺžku takmer 20 km a prevýšenie 681 m. Mapy.cz uvádzajú orientačný čas 6:40 hod.


Modra – Traja jazdci a Zámčisko
Modra predstavuje obľúbený východiskový bod pre turistov, keďže odtiaľto vedie trasa priamo na jednu z malokarpatských 700viek – Veľkú Homoľu. Veľká Homoľa je ľahko dostupný a populárny vrchol, avšak teraz Ti poviem o iných možnostiach, ktoré táto lokalita ponúka. V okolí Modry je veľa turistických trás, ale najjednoduchší prístup z mesta je začiatok modrej značky pri modranskom cintoríne, kde sa nachádza parkovisko. V prípade dopravy autobusom z Bratislavy môžeš začať túru od zastávky Modra,, Štúrova.

Trasou po modrej nastúpaš približne 520 m až k Veľkej Homoli, odtiaľ sa oplatí pokračovať červenou okolo mohutných skalných útvarov Traja jazdci k rázcestiu Široké, kde pokračuješ naspäť do Modry najskôr žltou a potom zelenou značkou. Celková dĺžka okruhu je približne 15 km v závislosti od presného východzieho bodu, nastúpaš a zídeš približne 520 m a 540 m, pričom celkový čas odhadujú mapy.cz na necelých 5 hodín.

Časovo, prevýšením a vzdialenosťou vychádza podobne aj alternatívny okruh, keď sa vyberieš opačným smerom, červenou k rozcestníku Nad hvezdárňou. Pokračuješ na malý kopec menom Zámčisko, kde sa nachádza síce obmedzená, ale za to krásna vyhliadka na mesto Modra a pri dobrej viditeľnosti uvidíš na obzore aj pohorie Tribeč. Je tu veľký priestor na posedenie a je vhodný aj ako výlet s celou rodinou. Od Zámčiska pokračuješ modrou značkou dole k zastávke Harmónia alebo môžeš zísť ďalej po červenej až do centra mesta na poctivé ukončenie okruhu vo východzom bode.

Somár – okruh z Limbachu
Somár je kopec s nadmorskou výškou 650 m n. m., z ktorého sú pri dobrej viditeľnosti výhľady až do Rakúska, ale svoje čaro má aj počas upršanej a hmlistej jesene. Túru môžeš začať od zastávky Limbach,, Cintorín alebo môžeš pri cintoríne na neplatenom parkovisku nechať svoje auto. Tu už si na modrej značke, ktorá Ťa hore kopcom dovedie na rázcestie Tri kamenné kopce. Odtiaľto ideš po červenej značke popri hranici vojenského obvodu Turecký vrch až na Somár. Táto značka je súčasťou Cesty hrdinov SNP a je zároveň aj cyklotrasou.
Na rázcestí Somár nájdeš tématickú lavičku aj s vyrezávanou somárskou hlavou. Vrchol Somára je však ešte o kúsok vyššie hore kopcom, ako ukazujú aj mapy.

Somár má svoju atmosféru aj za sychravého jesenného počasia, ktoré väčšinu ľudí odradí od turistiky. Za krásneho slnečného dňa by sa nám nepodarilo odfotiť ikonickú lavičku prázdnu. 🙂 Za pekného počasie uvidíš z vrchu aj bratislavský vysielač Kamzík, ale aj ďaleko do Rakúska.

Ďalej pokračuješ po červenej na rázcestie Kozí chrbát, odkiaľ Ťa zelená značka dovedie naspäť do Limbachu. Tento okruh Ťa podľa máp zamestná tak na 5 hodín čistého času, prejdeš takmer 16 km a nastúpaš (aj zídeš) 477 m.
Vápenná a Klokoč – okruh z Plaveckého Podhradia
Vápenná je ďalšou obľúbenou malokarpatskou 700kou, ktorú sa oplatí navštíviť. Peknú poldennú túru začneš a ukončíš v Plaveckom Podhradí, odkiaľ vedie žltá značka priamo na vrch Vápenná. Ak sa Ti výhľad z kopca máli, môžeš si vyliezť aj na malú kovovú rozhľadňu. Výhľadmi aj popularitou je Vápenná podobná Vysokej (tú ľahko spoznáš ako najvyšší kopec typického tvaru na horizonte:)).

Ďalej po hrebeni pokračuješ Cestou hrdinov SNP smerom na vrch Klokoč, na ktorom Ťa čaká netradičný kríž celý obitý klincami. Pokračuješ smerom na Ámonovu lúku, kde sa napojíš na modrú značku. Tá Ťa dovedie k Plaveckému hradu, odkiaľ to je naspäť do dediny už iba kúsok. Celá túra Ťa podľa máp vyjde na niečo cez 5 hodín s prevýšením 654 m na 14,5 km trase.

Kršlenica, Čierna skala a Čertov žľab – okruh z Plaveckého Mikuláša
Medzi menej známe lokality v Malých Karpatoch patrí Národná prírodná rezervácia Kršlenica a vrch Čierna skala s nadmorskou výškou 662 m n. m.. Túra sa začína v Plaveckom Mikuláši, odkiaľ vedie žltá značka cez Kršlenicu až na Čiernu skalu. Vyhliadky na Kršlenici ponúkajú pohľady na rozsiahle skalné útvary a v pozadí na kopce Malých Karpát, ako sú Jelenia hora, Javorinka, či vzdialenejšie vrchy Vápenná či Vysoká. Žltá značka ďalej vedie až na Čiernu skalu, ktorá je prvým výrazným výškovým bodom tohto okruhu. Je to síce poriadny stupák, ale krásna príroda a výhľady stoja za to.

Z Čiernej skaly pokračuješ ďalej po žltej, až kým sa napojíš na zelenú značku smerom na Čertov žľab. Tu ťa čaká ďalšie výživné stúpanie, avšak Čertov žľab je roklina s príjemnou mikroklímou, kde sa počas horúcich letných dní schladíš a navyše môžeš obdivovať nekonečnú zeleň v skalnatom teréne. Nad Čertovým žľabom sa napojíš na modrú značku a ideš popod Záruby (ak si macher, môžeš si pridať ďalšie výškové metre a ísť paralelne cez Záruby a Ostrý kameň), ktorá Ťa dovedie naspäť do Plaveckého Mikuláša. Tento okruh je dlhší a najmä počas horúceho leta trochu náročnejší, nakoľko prejdeš 21 km s prevýšením takmer 1000 m. Mapy odhadujú čas čistého chodenia na niečo cez 7 hodín.

Veľký Peterklin a vyhliadka pod Malou Vápennou
Ak sa chceš vybrať na kratší výlet s peknými výhľadmi, odporúčam navštíviť rozhľadňu Veľký Peterklin a vyhliadku pod Malou Vápennou. Štartovací bod je Sološnica, odkiaľ sa môžeš vybrať žltou značkou a od rozcestníku Sološnická dolina pokračuješ modrou neoficiálnou značkou na Veľký Peterklin. Priprav sa na stupák, ale okolitá príroda a výhľady hore stoja za to. Hore sa nachádza aj ohnisko a lavičky, dá sa tu pobudnúť a občerstviť sa z vlastných zásob. Rozhľadňa je celokovová konštrukcia, vylezieš na ňu bez problémov (ak nemáš strach z výšok).


Keď sa z Peterklinu vrátiš na posledné rozcestie a budeš pokračovať po červenej, po chvíli prídeš ku scénickému výbežku. Tu sa už môžeš kochať výhľadmi na skalný útvar pripomínajúci malofatranský Kľak a okolité lesy. Odporúčam sem zavítať počas jesene, keď sú listy stromov sfarbené do nádherných farieb.

Ďalej pokračuješ po červenej k rozcestiu Pod Malou Vápennou, kde sa napojíš na zelenú značku a zídeš naspäť do Sološnice. Tento okruh je krátky (do 10 km) s prevýšením približne 500 m hore aj dole, podľa máp je čistý čas chôdze necelé 4 hodiny, nemusíš sa preto príliš trápiť skorým ranným vstávaním.
Musím povedať, že sa na tieto miesta veľmi rada vraciam, ak mám zrovna chuť na túru a necestovať príliš ďaleko a na prespávačku do vyšších hôr. Malé Karpaty rozhodne majú čo ponúknuť, či už z pohľadu prírodného bohatstva alebo športového vyžitia. Ktorá z týchto trás učarovala Tebe? 🙂